Kleopatra Plajı

Marmaris’in en güzel koylarından biri daha. Sedir Adası’na gidebilmek için Marmaris’e gelmeden Çamlı Köyü tabelasını takip edip, köyden teknelerle ulaşım sağlarsınız. Marmaris’den geçecekseniz bir araç kiralayıp ya da merkezden Çamlı Köyü dolmuşlarına binip köye geçersiniz. Adaya vardığınızda sizi çok güzel bir manzara karşılayacaktır. Kameralarınızı hazır tutun.!

Sedir Adası Kleopatra Plajı

Ada ismini, rivayete göre eski tarihlerde Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın burayı çok beğenmesinden ötürü Roma’lı Komutan Antonius’un burada buluşmalarından alır. Antonius adaya Kleopatra için Mısır’dan gemilerle kum getirir. Burası da bugünden sonra Kleopatra plajı olarak anılmaya başlar. Adanın batısında Roma dönemine ait kalıntılar ve antik tiyatro bulunmaktadır. Aynı zamanda zeytin ağaçlarıyla da kaplı olan adada büyükçe bir alanda piknik için yer bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında uğrak limanı olan Sedir Adası bu özel kumuyla ünlüdür. Bu kum özel görevliler tarafından korunmaktadır, adaya terlikle girmek yasaktır. Bu tabelalarla karşılaşırsınız hemen. Adadan çıkarken de duş alıp çıkmanız gerekiyor. Dışarıya kum çıkarmak yasaklanmıştır.

Kumların üzerine havlunuzu sermek de yasaktır. Dünyada sadece iki yerde bulunan bu kum ateşte yanabiliyor. Özel kuralları olan bu Ada da deniz, inanamayacağınız kadar berraktır. Suyun rengini tarif edecek kelime bulamazsınız. Günlük tekne turları da düzenlenmektedir Marmaris’den. Adaya gelen tekneler biraz daha açıkta demirlerler. Eğer günlük tur organizasyonuyla gelirseniz, rehberler eşliğinde tarihi yerleri de gezebilirsiniz.

Amfi tiyatro kalıntıları, Apollon Tapınağı ve şehrin duvar kalıntıları hala çok iyi korunmakta. Tarihe merakınız varsa, sizi bu konuda da cezbedecek ada. Hemen yakınlarında olan Boncuk Koy’unu da görmeden geçmeyin. Gökova Körfezi bu adalarıyla ve koylarıyla ünlüdür zaten.

Ülkemizin sayısız güzelliklerinden biri olan Sedir Adası, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor fakat çok iyi koruma altında olduğundan gittiğinizde sizi, bu kadar çok misafiri ağırladığını hissettirmez. Bakir bir Ada gibi görürsünüz.! Hiç kirlenmeyen, turkuaz rengi denizi ve bu özel kumuyla Kleopatra’nın niçin burayı seçtiğini anlarsınız hemen. Mutlaka gidilmesi gereken yerler listenizde ilk numarayı verebilirsiniz bu Adaya.!

2018 marmaristatil.net /