Doğa Sporları

Marmaris, muazzam doğası ve imkanlarıyla doğa sporlarında da çok revaçtadır. Yeşiliyle zaten çok ünlü olan bu sahil kentimizin aldığı Yeşil Marmaris isminin her zaman hakkını vermiştir.

Marmaris Doğa Sporları

Marmaris Milli Parkı, ülkemizin sayılı Milli Parkları arasında yer almaktadır. Oksijeni en yüksek düzeyde, çam ve sığla ağaçlarıyla kaplıdır. Günnücek Mevkii ise Milli Park idare merkezi olarak kullanılır. Çevresinde günübirlik yapılacak kamp alanları mevcuttur. Şimdi Marmaris ve çevresinde yapılabilecek doğa sporlarına bir göz atalım.

DAĞ BİSİKLET TURU: Bu muhteşem doğaya sahip olan yerde, en zevkli sporlardan biridir. Marmaris’in içinde bile çok rahatlıkla kullanabilirsiniz bisiklet. Çünkü bütün sahil şeridi boyunca bisiklet yolu vardır. Şehir trafiğine karışmaksızın güzel gezintiler yapabilirsiniz.

En güzel spor aktivitelerinden olan dağ bisikleti turlarını Marmaris Yarımadası boyunca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 2015 yılından itibaren gerçekleştirilen Grand Fondo yarışları 2018 de Marmaris’de yapılmıştır. 500’e yakın sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen yarışa ev sahipliği yapan Marmaris, gerek belediyesiyle, gerek emniyetiyle, gerekse altyapı imkanlarıyla tam not almıştır.

SAFARİ TURLARI: Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan ve akşama kadar devam eden Safari Turları 4×4 ciplerle yapılıyor. Birçok kişinin katılımıyla toplamda 5-6 cip aynı anda arka arkaya yola çıkıyor. Çok zevkli geçen bu turlarda yapılan su savaşları ise artık bir gelenek halini almış. Marmaris’i köy köy gezmek için de çok iyi bir alternatif aslında. Dağlar, nehirler, tozlu ve taşlı yollar bu turla çok eğlenceli bir hal alıyor.

AT SAFARİ TURLARI: Ailecek hep birlikte yapabileceğiniz bu aktiviteden yararlanmak için Marmaris’de iki ayrı merkez bulunmaktadır. Eğitimli atlar eşliğinde güzel gezintiler yapabilir, doğanın tadını dahada masalsı yaşayabilirsiniz. Çocuklar için Midilli ayrı zevk olacaktır. Günde 4 seans olarak belirlenen bu turlardan size uygun olan saatleri seçip katılabilirsiniz. Hiç deneyiminiz olmasa da endişe duymayın çünkü bu turlar bu sebeple yapılıyor. İlk deneyiminizi yaşayabilirsiniz.

DAĞCILIK VE DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ: Marmaris’in en zevkli yapılan doğa sporlarından olan dağcılık ve doğa yürüyüşleri Marmaris çevresinden Datça’ya kadar olan değişik parkurlarda yapılır. Marmaris’de yaşayan doğa tutkunları bir klüp açarak bu hizmeti dahada etkin hale getirmişlerdir. Bu yemyeşil doğa içinde gezerken, çok değişik kanyonlardan ve parkurlardan geçersiniz.

RAFTİNG: Adrenalin seviyorsanız tam size göre olan bu aktiviteyi Marmaris’e iki saat uzaklıkta olan Dalaman Çay’ında gerçekleştirebilirsiniz. Tecrübeli rehberler eşliğinde 4-6 kişilik gruplarla yapacağınız bu muhteşem tur tatilinize renk ve heyecan katacaktır.

KARTİNG: Yine ailecek yapılabilecek bir spor dalı daha. Marmaris’e 15 km mesafede olan karting pistinde go-kart araçlarla eğlencenizi çocuklarla daha da unutulmaz yapabilirsiniz.

YELKEN VE RÜZGAR SÖRFÜ: Üç tarafı masmavi sularla çevrili bu güzel ilçede birçok yelken klübü bulunmaktadır. Ayrıca Hisarönü Körfezinde, tam da bu sporlar için faaliyette olan bir otel mevcut. Yelken, rüzgar sörfü, katamaran. Bütün bunları kullanmayı öğreniyorsunuz. Ayrıca Datça ve Akyaka’da eğitim merkezleri mevcut. Bu yerlerde konaklama yaptığınız gibi, günlük eğitimler almanız da mümkün.

ORMAN KAMPLARI: Marmaris ve çevresinde bulanan doğal güzellikler beraberinde kampçılığı da getirmiştir. Birçok orman kampı vardır. İsterseniz günübirlik, isterseniz günlerce buralarda konaklayıp, bu doğa harikası yerin tadını çıkarabilirsiniz.

2018 marmaristatil.net /