Kızkumu Plajı

Marmaris’in Orhaniye Köyünde yer alan bu efsane plaj, gittiğinizde size de aynı hissi yaşatacak ve bu aşk hikayesini öğrendikten sonra o denizin üzerinde yürürken sizi de bu hikayeye ortak edecek.!

Orhaniye Kızkumu Plajı

Efsane şöyledir; Bybassos Kralının kızı balıkçı bir gence aşık olur. Ama kral bu aşka karşı çıkar, onlarda geceleri gizli gizli buluşurlar bu yüzden. Gece olunca prenses sahile iner, sevgilisinin onu görebilmesi için ışık yakar, balıkçıda kayığıyla bu ışığa doğru gelir. Onların bu şekilde buluştuğunu gören kralın adamları durumu krala açıklarlar. Çok öfkelenen kral onları ayırmak için bir yol bulur.

Gece olunca sahile inen kızını yakalar, askerlerine ışığı yakmalarını emreder. Balıkçı uzaktan gördüğü ışığa doğru yaklaşmaya başlarken, prenses askerlerin elinden kurtulup balıkçıya doğru koşmaya başlar. İşte efsane o zaman gerçekleşir. Kızın suyun içinde attığı adımlar kuma dönüşmüş ve prensese adeta sevgilisine doğru bir yol açılmış denizin üstünde. Ama arkasından gelen askerler suya gömülmüşler hep. Prenses tam balıkçının kayığına varmış, o sırada bir okçu balıkçıyı sırtından vurmuş. Birbirlerine sarılmışlar, balıkçının sırtından süzülen kanlar kuma karıştığından kumun rengi kırmızıya dönüşmüş.(Kumun rengi hala kırmızıdır burada) Balıkçı ve prenses birlikte gözden kaybolup gitmişler, bir daha da kimse onları görmemiş. Efsane böyle, oraya gittiğinizde o anları size yaşatacak bir yer Kızkumu.

Orhaniye Köyü ve Kızkumu bu güzel hikayesiyle tanınır, yerli ve yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çeker. Marmaris’den sonra sadece 28 km gidiyorsunuz ve masal gibi bir yere varıyorsunuz. İlk kez görüyorsanız eğer, çok şaşıracağınıza eminiz. Bu köy de konaklayabileceğiniz apart, pansiyon ve otellerde vardır. Kızkumu civarında bulunan Kamelya, Selimiye ve İnbükü koylarını da görmeniz gereken yerler listenize alabilirsiniz ayrıca civarda 1 saatlik bir yürüyüş parkuru vardır. Dağlarda gezmek, biraz da taze kekik toplamak isterseniz tepelere tırmanabilirsiniz.

Orhaniye’de ayrıca Marina da bulunduğundan burası yatçılar içinde popüler bir yerdir. Marmaris’den günlük turlara katılarak, veya merkezden Orhaniye dolmuşlarına da binip ulaşabilirsiniz. Görmek isteyeceğiniz nadir yerlerdendir.

 

 

2018 marmaristatil.net /