Turunç

Son yıllarda büyük bir gelişme gösteren Turunç, Marmaris’e sadece 20 km uzaklıktadır. Buraya tekne turuyla ya da kara yoluyla gitmek mümkündür.Etrafı çam ağaçlarıyla çevrili, yaz aylarındaki çok sıcaklarda, havalar sıcak ama bunaltıcı değildir. Nar, dut, erik, zakkum, begoviller ve tabi ki turunç ağaçları. Çevreyi saran bol oksijen ve deniz kokusu!

Turunç mavi yolculuk teknelerinin de vazgeçilmez dinlenme noktaları arasında yer alır. Bu mavi bayraklı plajı gördüğünüzde, suyun rengi ve berraklığı sizi büyüler. Suyun en derininin, en dibini rahat bir şekilde görebilirsiniz ayrıca buraya günlük tekne gezileriyle de gelebilirsiniz. Tekneler, açığa birkaç saatliğine demirler ve misafirlerini bu güzel koyda ağırlar.

Turunç’ta konaklama imkanları da fazladır. Her türlü bütçeye göre, apartlar, oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. 300 metrelik plaja sıfır konumda oteller ve pansiyonlar vardır. Buralara rezervasyonlar kış aylarında yapılır, eğer tatilinizi burada geçirmek istiyorsanız erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var ama Marmaris’ten günlük olarak gezmeye de gelebilirsiniz.

Turunç’ta bu muhteşem plajın yanı sıra gezip, görülecek de birçok yer vardır eğer doğa yürüyüşü yapmak isterseniz Palamut Tepesine çıkmalısınız. Çam ağaçlarının güzel kokusuyla kaplı bu tepeden manzara müthiş olacaktır. 1 saatlik bir yürüyüş yaparsanız, Amos Antik Kent’ine varırsınız. Turunç’tan da ayrıca koylara geçebilirsiniz. Yakınlarında Kumlubük, Gebekse ve Çiftlik Koy’u vardır. Dalyan ve İz tuzu plajına da günlük tekneler gitmektedir. Turunç’ta su sporları hizmeti veren tesislerde bulunmaktadır. Bu aktivitelere katılmak ve daha önce yapmadıysanız ön eğitimini almak da mümkündür. Turunç’da Ege ve Akdeniz’in müthiş lezzetlerini tadabilirsiniz. Yöresel yemekler, balık çeşitleri, her türlü ot salataları, özellikle kahvaltılarda mutlaka çam balı ve Turunç reçeli!

Sakin bir koy olan Turunç’da akşam yemeklerini denize sıfır bir restaurant da yerseniz güneş batarken enfes manzaralar size eşlik eder. Gece hayatı sakindir, yerli ve yabancı turistler akşam yemeğinden sonra sahil yürüyüşleri yapıp, hediyelik eşya satan dükkanları gezerler. Nisan ve Ekim ayları arasında balıkçılık, tüplü dalış çok popülerdir. Balık avlama turlarına ve dalış turlarına katılabilirsiniz. Bu suları bir de açıklarda keşfedebilirsiniz.!

2018 marmaristatil.net /