Selimiye

Selimiye, Marmaris- Hisarönü yolunda, Marmaris’ten 43 km uzaklıktadır. Hisarönü Körfezi’nin en güzel koylarından biridir. Doğal güzellikler ve tarihi kalıntıları bakımından da önemli bir köydür. Çevredeki tepeler boz renkli kayalarla kaplı olsa da, kıyı bölümü yeşillikler içerisindedir. Bölgede genellikle zeytin ve badem ağaçlarını görebilirsiniz.

Köyün çevresinde 3 tane kale kalıntısı bulunuyor. Rivayete göre, bunları eski dönemlerde Selimiye’nin korunaklı bir koy olduğunu farkeden korsanların yaptırdığı söyleniyor. Bu kalelerde, kötü hava koşullarından koya sığınan teknelere pusu kurarlarmış. Biri Sarıkaya tepesinde, diğeri Selimiye’nin en yüksek tepesinde, bir tanesi de Kızılköy mahallesinde.

Kıyıdan 100 m açıkta teknelere yol göstermek amacıyla inşaa edilmiş gözetleme burcu, deniz feneri, manastır ve tiyatro görülmeye değerdir. Selimiye’de konaklayabileceğiniz butik oteller ve pansiyonlar vardır. Büyük otellerin yapılmaması için köylüler hala direnmekte ve buranın hala bu kadar bakir kalabilmesi biraz da bu sebepten kaynaklı.

Bölgede bulunan otellerin hemen hemen hepsi de denize yakın. İskele kenarında toplanmış küçük lokantalar genellikle teknelere hizmet veriyor. Balık ise bolca, taze taze istediğiniz şekilde hazırlıyorlar.

Mavi yolculuk teknelerinin uğrak limanı olan Selimiye’de plaj için 2 km uzaklıktaki Sığ Liman revaçtadır. Mükemmel bir deniz ve sakinlik. Görülmeye değer yerlerden olan Selimiye, Mayıs ayı başından , Ekim ayı sonuna kadar yerli ve yabancı yüzlerce turistin gözbebeğidir.

Arazinin dik yamaçlardan oluşması, diğer köylere göre suyunun daha kısıtlı oluşu insanları denize dönük yaşamaya zorlamıştır. Denizin böyle durgun oluşu bölgede su sporlarından kürek sörfünü de yapılabilir kılıyor. Farklı ülkelerde bu sporu yapanlar Selimiye için “ bu sporun tam yeri” olarak tanımlıyorlar.
Ayrıca su üzerinde deniz araçlarının yoğun olmayışı da çok güzel bir avantaj bu spor için.

Selimiye, yerli ve yabancı tatilciler için vazgeçilmez yaşam yeridir.

2018 marmaristatil.net /