Bozburun

Kasaba, Bozburun Yarım adası’nın en uç noktasındadır. Turistik açıdan bölgenin en bakir yerlerinden birisidir. Marmaris’e 47 km uzaklıktaki bu şirin kasabaya denizden ve karadan ulaşım mümkün. Bozburun’da küçük moteller ve pansiyonlar konaklama imkanı sunar.

Büyük beş yıldızlı otelleri yoktur, ama tesisleri kalitelidir hele bir de denize sıfır bir pansiyon bulmuşsanız, geriye dönüş biraz zor olacaktır!
Burada yaşayan halk, genellikle sebzelerini kendi yetiştirir, balığını kendi tutar, yumurtaları kümesten alır, sofraya koyar. Her yere yürüyüş mesafesinde ulaşabilirsiniz. Çoğu köy halkı bisiklet ve motor kullanır. Merkezde küçük bir çarşısı vardır. Orada neredeyse aradığınız her türlü malzemeyi bulabilirsiniz ama banka yok bu beldede sadece bir kaç bankanın Atm makinesi vardır. En yakın bankaya Marmaris’de ulaşabilirsiniz.

Bozburun

Gulet yapımında da iddialı yerler arasındadır. Çok sayıda aile işletmesi küçük tekne yapım yerleri görebilirsiniz. Buralarda mavi yolculuğun simgesi ahşap guletler yapılır. Bölgede ayrıca tekne çekek yerleri de bulunur. Tekneler kışın bakım için de kızaklarla çekilirler.

Bölge isminden de anlaşılacağı gibi, diğer koylara nazaran çoraktır ama sakin bir tatil geçirmek, bol bol dinlenmek istiyorsanız ideal bir yerdir. Kalabalık, yoğun şehir hayatından, stresten, trafik gürültüsünden kaçmak isteyenler için huzurlu ortamdır.

Larymna Antik kenti 45 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Burada eski şehir kalıntılarını görebilirsiniz ve çok güzel bir doğa yürüyüşü yapmış olursunuz. Asar Tepesi’nden manzarayı seyretmek ve bol bol fotoğraf çekmek güzel olacaktır. Burası, günlük gezi teknelerinin ve mavi yolculuk teknelerinin de uğrak limanıdır. Buradan diğer yakın koyları da günübirlik gezebilirsiniz.

Orhaniye, Selimiye, Kızkumu ve Çiftlik Bozburun’a yakındır. Bozburun koylarının korunaklı yapısı sayesinde pek rüzgar almadığı için, sakin bir denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Simi Adası’na kadar uzanan geniş alanı gün batımında izlemek için, Bozburun şehir merkezine 5 km uzaklıktaki Söğüt Köy’üne gitmelisiniz. Buranın manzarasına doyum olmaz.

Bozburun, hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirmek için sayılı yerlerdendir.

2018 marmaristatil.net /